«Ära loobu võimalusest olla õnnelik!»

6217125, 6217124, 6212433
Aadress: Narva mnt 7A-501, Tallinn, Eesti





Iisrael - hea teada

Kliima: kuiv kõrbeline kliima
Rannad: Eilatis on kaks heatasemelist randa: linna põhjaosas keskuse lähedal paiknev North Beach ning looduskaitse all olev Coral Beach, mis asub keskusest 6 km lõunas. Mõlemas rannas on olemas kõik vajalikud rannateenused - dušid, wc-d, kohvikud, restoranid. Riietuskabiine ei ole. Rannatooli rent koos varjuga maksab u 10-12 NIS päev. Võimalik tegeleda erinevate veespordialadega. Coral Beachil on ka eraldi tasuline aiaga piiratud rannaosa, sisepääs u 25 NIS. Lamamistooli rent maksab u 5 NIS, lisatasu eest saab laenutada ka snorkeldamisvarustust.
North Beachil läheb merevesi aeglaselt sügavaks, Coral Beachil järsemalt. Vette minnes soovitatakse Coral Beachil kasutada ujumissusse või- lestasid, sest osa koralle paikneb üsna veepiiri lähedal.

Raha ja krediitkaardid: Iisraeli uus seekel (ILS, kohapeal kasutuatakse lühendit NIS). 1 ILS= u 2,79 EEK, 1 EEK= u 0,35 ILS, 1 EUR= u 5,6 ILS (mai 2009). Enamlevinud krediitkaartidega (VISA, MasterCard, American Express, Diners) ning enamasti ka Visa Electroni ja Maestroga saab maksta ja sularaha välja võtta.

Elekter: 220 V. Kasutusel on Euroopa pistikutele sobilikud stepslid.

Helistamine: Sõltuvalt eesti mobiilifirmast ja kohalikust operaatorist maksab helistamine kohalikule mobiilile ja kohalikule lauatelefonile u 7-17 EEK/min, Eestisse u 28-51 EEK/min, vastuvõetav kõne u 6.50-26 EEK/min, sõnumi saatmine u 6-12 EEK/min. Telefoniautomaatidest saab helistada vaid telefonikaartidega, mida saab osta kauplustest ja marketitest.

Tervishoid ja vaktsineerimine: Kraanivesi on joogikõlbulik, kuid ei ole eriti hea maitsega, sest tegemist on desalineeritud mereveega. Kohustuslikke vaktsineerimisi ei ole, kuid soovituslik on kaitsesüst A-hepatiidi e kollatõve vastu. Täpsemat infot vaktsineerimise kohta vt: www.tervisekaitse.ee.

Turvalisus: Iisraelis on poliitilise olukorra tõttu kasutusel mõnevõrra rangemad turvameetmed. Paljude kaupluste ja hotellide sissepääsu juures tuleb läbida turvaväravad. Maale sisenemisel ja lahkumisel toimub lennujaamas rutiinküsitlus reisija isikuandmete, reisisihi ja pagasi kontrollimiseks. Pildistamine on keelatud vaid sõjaväe aladel. Tavakuritegevust ei ole Iisraelis rohkem kui teistes lääneriikides. Rahvarohketes kohtades tuleks tähelepanelik olla taskuvaraste suhtes ning pimeduse saabudes hoiduda inimtühjades kohtades liikumisest. Samuti tuleks välitda Iisraeli ja naaberriikide piiriäärseid alasid.

Sabat: Juudi pühapäev algab reede õhtu päikeseloojangust ja lõppeb laupäeva õhtu päikeseloojanguga. Pangad, postkontorid ja enamik kauplusi on sabati ajal suletud, vaatamisväärsused ja restoranid on avatud. Kaubanduskeskuste keti Mall kauplused avatakse laupäeva õhtul vaid paariks tunniks. Taksod ja linnaliinibussid sõidavad, kaugsõiduliinide bussid mitte.

Sisseostud: Linnas on mitmeid ostukeskusi (keskuses Mall HaYam) ning kinga- ja rõivakauplusi. Populaarne on kaasa tuua kohalikust kivist valmistatud ehteid, kulda, hõbedat, teemanteid ning Surnumere kasulikke mineraale sisaldavad kosmeetikatooteid, samuti sukeldumisvarustust. Eilatist sai 1985 a vaba kaubandustsoon ning siin on spetsiaalseid tax-free kauplusi, kus hinnad on odavamad. Linna tööstuspiirkonnas paikneb Big-market, kus on nn outlet-tüüpi kauplused ja supermarket. Enamik kauplusi on avatud P-N 10.00-21.00. Reedeti suletakse kauplused u kell 17.00, osa kauplusi avatakse laupäeva õhtul peale päikeseloojangut.

Köök: Iisraeli toidukultuur on kujunenud Lähis-Ida köögi segunemisel paljude erinevate rahvaste köökidega, sest maailma eri paigust siia ümberasunud juudid on kaasa toonud ka oma toitumistavad. Lisaks on Iisraeli köögi eripäraks juudi kultuurile omase koššer-reeglistikku järgimine.
Koššer on juudi seadustele vastav söömis- ja toiduvalmistamiskultuur, mis baseerub piiblilool Moosese ja Iisraeli laste kõrberännakust. Liha ja piimatooteid ei sööda kunagi koos, neid hoitakse lausa eraldi külmikutes. Sealiha söömine on keelatud. Juudid ei söö ka mereelukaid, millel pole soomuseid ega selgroogu nt vähk, kaheksajalg, krevetid jms. Keelatud on ka angerja ja haikala liha. Koššer-toitu pakkuvad restoranid on märgistatud vastava sildiga, sest Iisraelis on ka mitte-koššer restorane. Hotellide restoranid järgivad alati koššer-toidu reegleid. Iisraeli hommikusöök Rootsi lauas sisaldab piimatooteid ja kala, liha aga mitte. Hommikusöök on rikkalik ning valikus on erinevaid leivasorte, helbeid, müslit, juustu, jogurteid, dipikastmeid, kanamune, kalavalikus on muuhulgas räim ja heeringas. Lisaks on laual suurel hulgal puu-ja juurvilja. Sabati ajal võib toiduvalik olla märkimisväärselt tagasihoidlikum. Õhtusöögi ajal keskendutakse hotellides aga peamiselt lihale ning seetõttu juustu ja muid piimatooteid ei pakuta. Tüüpiline Iisraeli kerge eine on falafel - lapiku pitaleiva sisse keeratud õlis küpsetatud ja maitsestatud herned. Lisandiks pakutakse juurde salatit ja kastet. Schwarma - sama, mis falafel, kuid täidiseks on lamba- või kanaliha. Eelroaks süüakse juurviljasuppi või pitaleiba ja erinevaid dipikastmeid. Poplaarsed dipikastmed on hernestest, oliivõlist ja küüslaugust valmistatud humus ning oliivõlist tahina. Süüakse palju kana ja kalkunit. Populaarsed on grillitud maks ja biifsteek. Shaslik on liha-sibulavarras veise-, kalkuni- või lambalihast. Kalarestoranides pakutakse nii mere-kui mageveekalu nt karpkala ja forelli ning muid mereande. Magustoiduks nauditakse jäätist või erinevaid pudinguid. Söömaaeg lõppeb tavaliselt tassi kohviga, mille juurde tasub proovida kohalikku apelsini-šokolaadilikööri Sabrat. Iisraeli filtrikohv on üsna Euroopa kohvi sarnane. Toidu juurde juuakse vett, kvaliteetset Iisraeli veini või õlut. Tuntuimad veinimargid on Carmel, Gamla, Golan ja Yarden. Õllesortidest tasub proovida Maccabeed ja Gold Stari.

Ööelu: Ööelu on koondunud North Beachi hotellirajooni ning rannatänavale. Valikus on õhtuveetmiskohti muusikabaaridest/restoranidest diskoteekideni. Populaarne diskoteek on nt King Solomon, muusikarestoranidest on kohalike hulgas menukas briti stiilis Three Monkeys. Nädalavahetuseti on ööelu loomulikult vilkam.

Autorent: Rendiautoga ei ole lubatud ületada Egiptuse ega Jordaania piiri ega sõita Palestiina autonoomsesse piirkonda. Bensiin maksab u 6 NIS ehk 1,16 eur (2008).

Bussid: Kuurortpiirkonnast kesklinna ning Egiptuse ja Jordaania piirile liiguvad bussid ajavahemikus 07.00-20.30 u 30 minutilise intervalliga. Hotellirajoonist Coral Beachile maksab bussipilet u 6,7 NIS. Eilatil on hea bussiühendus suuremate linnade Tel Avivi (37 NIS/ 1 suund), Jeruusalemma (67 NIS/ 1 suund) ja Beershevaga (52 NIS/ 1 suund).

Takso: Keskuses saab hõlpsasti jalgsi ringi liikuda, kuid ka taksohinnad ei ole kallid ning neid on linnas palju. Sisseistumistasu on u 8,40 NIS, 5 km pikkune sõit u 25 NIS.

Lennud: Eilati väiksest lennujaamast saab iga päev lennukiga (Isair ja Arkia) Tel Avivi (üks suund 70-95 USD) ja Haifasse (üks suund 90-105 USD). Lennujaamas on väike TAX-free kauplus (kosmeetika, maiustused, alkohol), Surnumere mudal baseeruva kosmeetika müük, juveelikauplus, suveniirikiosk, kohvik-restoran, kus pakutakse kergeid snäkke.

 


 
 
© 2018 Ljuna Tours OÜ
All rights reserved
 
Telefon:(+372) 6 217 027, 6 217 123, 6 217 124, 6 212 433, 6 217 125
E-mail:info@ljunatours.ee
Estonia pst 5 - 202, Tallinn
10143, ESTONIA
Reg nr 10780849
KMKR EE100729524
Back to Top